Jak vydělávat s vlastním zdrojem
Díky novele energetického zákona se zjednoduší obchodování se stabilitou v síti. Firmy s vlastními zdroji energie či bateriemi na něm mohou vydělat i miliony korun ročně.
I drobní výrobci elektřiny dostanou zaplaceno za vyrovnávání výkonu v síti. Poskytování tzv. flexibility bylo možné již před schválením klíčové energetické novely, ale doposud fungovalo v legislativním vakuu. Od příštího roku bude mít oporu i v zákoně, pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident.
Flexibilita se dá prodat dvěma směry. Jednak provozovateli přenosové soustavy ČEPS jako podpůrná služba, nebo jako obchodní flexibilita v rámci denního obchodování. Na trhu již několik let působí firmy, které se obchodováním s flexibilitou zabývají a pomáhají k rovnováze v síti.
Zákon myslí na sdružování menších výrobců do jedné skupiny, která bude moct rovněž poskytovat flexibilitu svých zdrojů české energetice. Zapojit se totiž může zdroj o minimálním výkonu jeden MW, ale například fotovoltaiky s baterií u domácností mají průměrný výkon jen kolem osmi kWp – je tedy třeba je smysluplně propojit do většího celku.
„Primárně to jsou agregační bloky, které dokážou vzdáleně ovládat baterku, nabíjet, vypnout či zapnout kogenerační jednotku, omezit výkon solární elektrárny. Každý zdroj, který je možné účinně a rychle operovat,“ vysvětluje výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie Jan Fousek.
Poskytovat flexibilitu může každý, kdo má baterii či zdroj, jehož výrobu je možné cíleně upravit. Takové zdroje je možné řídit pomocí algoritmů a softwarových řešení.
Zdroj: seznamzpravy.cz