fotovoltaika

Češi berou útokem snižování spotřeby energií pro bydlení.

zpět
RSS

Žádostí o příspěvek na instalaci solárů nebo zateplení je letos víc než za celý loňský rok. Důvodem je zdražování energií a situace na Ukrajině.

Článek převzat ze serveru CZECHCRUNCH:

Dotační program Nová zelená úsporám má kořeny ještě v dobách vlády Mirka Topolánka mezi roky 2007 a 2009 a na zateplování a výměny oken či kotlů už rozdělil mezi domácnosti hodně přes 20 miliard korun. To, co se kolem něj děje letos, je ale mimořádné – zájem o příspěvky raketově narostl, což souvisí s dramatickým nárůstem cen energií.

„Zájem o program Nová zelená úsporám pozorujeme dlouhodobě, vlivem složité situace na trhu s energiemi i přísnějších požadavků na ekologická řešení nárůst v posledních měsících enormně zrychlil. Oproti minulým letům je nyní téměř čtyřnásobný,“ řekla ministryně životního prostředí za KDU-ČSL Anna Hubáčková.

V řeči čísel to znamená, že zatímco za celý rok 2021 přijal Státní fond životního prostředí, který Novou zelenou úsporám administruje, 22 333 žádostí, letos mezi lednem a květnem to bylo žádostí 23 745 v objemu 4,6 miliardy korun.

Od května pak došlo k celkem zásadnímu posunu – v rámci takzvaných kotlíkových dotací, které sloužily k podpoře výměny kotlů na pevná paliva za modernější a úspornější zařízení, byly vyškrtnuty plynové kotle coby podporované zdroje. Souvisí to s krizí na Ukrajině.

„Od 1. května byla ukončena podpora plynového vytápění u výměn stávajících neekologických zdrojů. Současně vstoupilo v platnost, že od 1. července nebude možné získat dotaci ani na novostavbu, pokud bude využívat jakýkoliv zdroj na fosilní paliva včetně zemního plynu,“ uvedlo ministerstvo.

Ve hře naopak je, že by se měla rozšířit podpora instalací tepelných čerpadel, aby na jejich pořízení mohli dostat dotaci i lidé, kteří mají plynové kotle, ale kvůli mohutnému zdražení chtějí zvolit ekologičtější variantu. Jinak se Nová zelená úsporám vztahuje na instalace fotovoltaických elektráren, na sběr dešťové vody nebo na zateplení.

A chystají se další změny. „Vlastníci jednotek v bytových domech přivítají možnost zcela bez omezení požádat o podporu na výměnu nevyhovujícího zdroje tepla ve svém bytě. Dotační podporu jsme také rozšířili o majitele řadových domků, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako vymezené bytové jednotky,“ upřesnila Anna Hubáčková.

Aktuální raketový růst zájmu o dotace táhnou především žádosti o příspěvek na instalaci solárních panelů a na výměnu kotle. O tom, že Češi ve velkém naskakují na fotovoltaiku, detailně mluvil v rozhovoru pro CzechCrunch i Jaroslav Šuvarský, zakladatel lídra trhu s instalacemi panelů, firmy S-Power. Počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku přijatých od počátku roku již překonal čísla za celý loňský rok a tvoří polovinu všech žádostí v nové etapě programu Nová zelená úsporám.

Růst zájmu o Novou zelenou úsporám: